UŁATWENIA
DOSTĘPU:

Archiwum dla miesiąca: lipiec 2025


Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

Członkowie Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej w Gminie Załuski-powiat płoński w rocznicę „krwawej niedzieli 11 lipca”.
Uroczystości rozpoczęły się prelekcją Marii Marchwickiej „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”, w której autorka przekazała relacje świadków rzezi wołyńskiej 1943-1944. Następnie przy Urzędzie Gminy Załuski- Wójt Kamil Koprowski odsłonił tablicę ku czci pomordowanym z napisem „W hołdzie tym, którzy stracili życie w tragicznych wydarzeniach na Wołyniu. Zbrodnia, która wstrząsnęła sumieniem narodów. Niech ich pamięć trwa wiecznie”

UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM:

Zadanie NIW-PROO5 Doraźna Pomoc

Stworzyliśmy pierwszy etap ekosystemu bioróżnorodności z bobrami na terenie zespołu dworsko-parkowego nr rejestru zabytków A-726 w Klicach na ziemi ciechanowskiej.
Ratujemy zabytkowe drzewa- jesiony i graby w parku klickim przed sympatycznymi i pracowitymi gryzoniami. Pomniki przyrody zostały otoczone podwójną siatką ocynkowaną o wysokości 1,5.
W parku podworskim mieszkają chronione ptaki, płazy i małe gady. Wokół krąży wiele owadów i rosną chronione rośliny i grzyby. Dobre miejsce dla natury.
UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM:

Roczne sprawozdanie z działalności za 2024 rok

Załączamy sprawozdanie z działaności Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego za 2024 rok.

Roczne sprawozdanie z działalności za 2024 rok

UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM:

72. rocznica rozbicia Oddziału „Puszczyka” – hołd dla Bohaterów

5 lipca 2025 roku, w 72. rocznicę wymordowania Żołnierzy z Oddziału por. Wacława Grabowskiego ps. Puszczyk, odbyła się uroczystość upamiętniająca ich heroiczną walkę oraz tragiczną śmierć.

O godz. 14:30 spod Urzędu Gminy w Lipowcu Kościelnym wyruszył rajd pieszy do miejsca pamięci w Niedziałkach. Tam, o godz. 17:00, rozpoczęły się uroczystości wojskowe, które zakończyła msza święta polowa.

W wydarzeniu udział wzięli: kombatanci ŚZŻAK i NSZ, rodziny poległych Żołnierzy, parlamentarzyści, a także przedstawiciele władz samorządowych i państwowych.

Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tej wyjątkowej uroczystości. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do rodzin Żołnierzy – za ich obecność i niezłomne świadectwo pamięci. Dziękujemy również społeczności lokalnej oraz gościom z kraju i zagranicy za wspólne oddanie hołdu naszym Bohaterom.

Wasza obecność to dowód, że historia żyje w naszych sercach.
Cześć i chwała Bohaterom!
🇵🇱

 

UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM: